SOS1.jpg
SOS1.jpg
Slide 1
Slide 1
previous arrow
next arrow

Razvod braka

Brak i bračni odnosi uređeni su Porodičnim zakonom, a uloga Centra za socijalni rad u postupku razvoda braka je definisana članom 361 ovog Zakona. Njime je predviđeno da prije nego što donese odluku o zaštiti prava djeteta ili o vršenju roditeljskog prava, sud je dužan da zatraži nalaz i stručno mišljenje od organa starateljstva. Stoga je primaran zadatak Centra za socijalni rad tokom procjene najboljih interesa djeteta u sporovima za vršenje roditeljskog prava preduzimanje svih raspoloživih mjera da se uspostavi roditeljska saradnja i da roditelji dobiju podršku da zajednički donesu odluke o tome šta je najbolje rješenje za njihovu djecu. Veoma je značajno, što se u praksi i sprovodi, objasniti roditeljima da procjena u Centru za socijalni rad ne služi tome da obezbijedi odgovor na pitanje ko je bolji ili kompetentniji roditelj. U najvećem broju slučajeva oba roditelja su kompetentna a njihova nesaradnja i konflikt može značajno umanjiti njihove kompetencije. Roditelji nisu ‘’predmet procjene’’ već su ravnopravni učesnici u postupku definisanja najboljih interesa svoje djece.

Usvojenje

Organ starateljstva, na osnovu priloženih, odnosno po službenoj dužnosti pribavljenih dokaza, utvrđuje

da li su ispunjeni uslovi za zasnivanje usvojenja propisani zakonom.

Organ starateljstva po službenoj dužnosti pribavlja mišljenje o podobnosti lica koje želi da usvoji dijete. Prije svega tim stručnih radnika vrši procjenu lica zainteresovanih za usvojenje i daje obrazloženo mišljenje (socijalni radnik, psiholog, pedagog i dr.).

Što se tiće djeteta ono se može usvojiti do navršenih 18 godina života, u slučajevima kada se dokaže da

nije moguće obezbijediti adekvatnu roditeljsku podršku.

Ostvarivanje prava na materijalna davanja

Ova prava ostvaruju se u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti, a namijenjena su pojedincu i porodici sa nepovoljnim ličnim ili porodičnim okolnostima.

 

1Prva TV Nasilje u porodici

Zamjenica direktorice JU Centra za socijalni rad za Glavni grad Podgorica, opštinu u okviru Glavnog grada Golubovci i opštinu Tuzi, Arnesa Đečević gostovovala je na 1Prva TV i tom prilokom istakla ulogu Centra za socijalni rad u prevenciji i sanaciji problema koje sa sobom nosi nasilje u porodici, naročito nasilje prema ženama. Ona je još jednom istakla značaj brzog i adekvatnog djelovanja, tj. obavezu zaposlenih u Centru, ali i svih građana, koji imaju saznanje o nasilju da ga obavezno prijave, kako bi se na taj način problem ne samo evidentirao, nego spriječile sve dalje posljedice i problemi koji su sastavni dio ove pojave.

„BOJE JUTRA - KOLIKO GRAĐANA U CRNOJ GORI ŽIVI OD SOCIJALE?"

 

Predstavnici UNICEF-a i princeza Altinai Petrović-Njegoš, posjetili Centar za socijalni rad u Podgorici

Predstavnici UNICEF-a i princeza Altinai Petrović-Njegoš su  posjetili Centar za socijalni rad u Podgorici kako bi razgovarali o nasilju nad djecom. Prema istraživanju UNICEF-a iz 2018, 2/3 djece u  Crnoj Gori uzrasta od 1 do 14 godina pretrpjelo je neki oblik fizičkog kažnjavanja i/ili psihičke agresije od strane odraslih članova domaćinstva u mjesecu koji je prethodio istraživanju. Iz tog razloga, uz podršku UNICEF-a, pokrenuti su programi podrške roditeljstvu u skoro polovini opština u Crnoj Gori. Kako bi svako dijete ostvarilo pravo na bezbjednost, UNICEF poziva Vladu  Crne Gore  da se fokusira na prevenciju nasilja i da pod hitno povećaju broj socijalnih radnika u centrima za socijalni rad i školskih psihologa, kao i da svakom roditelju omogući da pohađa škole roditeljstva. 

#ZAUSTAVIMOnasilje

Dana 07.04.2023.godine, u Podgorici potpisan je Sporazum o saradnji izmedju JU Centra za socijalni rad i Centra za Romske inicijative

Da prvi dan škole bude specijalan svakom djetetu - Sivilo i Centar za Socijalni Rad

 

 

Televizija Crne Gore: Rad Centra za socijalni rad Podgorica u doba korona virusa, gost u studiju Suzana Dabetić

Dan otvorenih vrata Centra za socijalni rad za Glavni grad Podgorica

JU Centar za socijalni rad za Glavni grad Podgorica i opštinu u okviru Glavnog grada Golubovci i opštinu Tuzi, dana 20.12.2019. godine, na Trgu nezavisnosti, u okviru Podgoričkog pazara, organizovao je Dan otvorenih vrata za prevenciju i suzbijanje nasilja u porodici pod sloganom “Budi heroj, budi svoj - prijavi nasilje” kao i promociju porodičnog smještaja-hraniteljstva „Svako dijete treba porodicu“.
Ovom prilikom, sugradjanima je podijeljen materijal u kojem su sadržane informacije o načinu prepoznavanja i prijave sumnje na nasilje, kao i o ulozi centra za socijalni rad u slučaju nasilja u porodici. Zaposleni u Centru za socijalni rad će i dalje nastaviti sa preventivnim aktivnostima u cilju podizanja svijesti gradjana da nasilje nije odgovor hrabrih i slobodnih ljudi koji poštuju i čuvaju svoj, a samim tim i tuđi život.
Takođe, stručni radnici su dijelili promotivni materijal koji se odnosi na uslugu porodičnog smještaja – hraniteljstva i davali odgovore na pitanja zainteresovanih građana. Građani su takođe, mogli da pogledaju i radove sa radionica koje stručni radnici održavaju sa djecom koja su smještena u hraniteljskim porodicama. Briga o dobrobiti djece predstavlja potencijal društva pa je osnovni cilj ove aktivnosti, motivacija sugrađana da vrata svog doma otvore djeci bez roditeljskog staranja.
Ovom prilikom se zahvaljujemo upravi Glavnog grada, što je prepoznala značaj ovog događaja za lokalnu zajednicu i besplatno ustupila prostor za realizaciju Dana otvorenih vrata.


Centar za socijalni rad Podgorica

Pogledaj još novosti - Podgorica, Tuzi, Golubovci