SOS1.jpg
SOS1.jpg
Slide 1
Slide 1
previous arrow
next arrow

Memorandum o saradnji Centar za socijalni rad i Crveni krst

Dana 02.07.2024.godine Biljana Pajović, direktorica Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj i sekretar Opštinske organizacije Crvenog krsta Ulcinj Edis Sijarić potpisali su memorandum o saradnji u prostoriji Opštinske organizacije Crvenog krsta Ulcinj. 

 Istoga dana, održan je i sastanak, na kome su prisustvovali i Stevo Djakonović,  volonter Crvenog krsta,  profesor istorije u Osnovnoj školi  "Maršal Tito" i Marina Kastrati,  trenutna vršiteljka dužnosti rukovodioca u Područnoj jedinici Ulcinj. 

Na sastanku,  predstavnici Centra, uočili su da su u protekle dvije godine,  uloženi  veliki napori da se prostor Opštinske organizacije Crvenog krsta Ulcinj prilagodi i osposobi za adekvatno funkcionisanje. 

Takođe,  u proteklom periodu volonteri su sačinili i posebnu bazu podataka za lica koja žive u teškim materijalnim i stambenim uslovima,  sa teritorije opštine Ulcinj, kako bi pomoć bila distribuirana na prave adrese.

Ova značajna humanitarna ustanova, još uvijek nema novčanu podršku od strane Opštine Ulcinj, a sredstva su najčešće opredijeljena putem donacija,  kao i od Crvenog krsta Crne Gore.

Ono što je na sastanku zajednički zaključeno, a kroz  iskustvo direktnog rada sa korisnicima je da postoji velika potreba za servisima podrške za starija lica sa teritorije opštine Ulcinj, posebno program za gerontodomaćice obzirom da brojna samohrana, stara lica,  nemaju srodnike koji bi brinuli o njima ili njihova djeca žive daleko, van Crne Gore, pa nijesu u mogućnosti da svakodnevno vode brigu o svojim roditeljima.

Dogovoreni su dalji koraci, kao i planiranje zajedničkih aktivnosti, jer je i zajednička misija ove dvije institucije unapređenje humanitarnih vrijednosti i pomoć ugroženim licima.

 

Memorandum o saradnji JU Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj i Opštinska organizacija Crveni krst Bar

Memordandum o saradnji 🤝

Direktorica Centra za socijalni rad za Bar i Ulcinj, Biljana Pajović i sekretarka Opštinske organizacije Crvenog krsta Bar Zorica Crnčević juče su potpisale memorandum o saradnji. 

Ova inicijativa je potekla od direktorice ove institucije, a na veliko zadovoljstvo naše organizacije.

Memorandum se temelji na dugogodišnjoj saradnji, kontinuiranom radu i težnji ka unapređivanju usluga. 

Cilj memoranduma je obezbjedjivanje kvalitetne socijalne zaštite sa teritorije Opštine Bar kroz zajedničku saradnju sa ciljem omogućavanja adekvatnog pristupa pravima i uslugama iz oblasti socijalne i dječije zaštite. 📝

 

SOS Telefon: MULTIDISCIPLINARNI SASTANAK ZA EFIKASNIJE RJEŠAVANJE SLUČAJEVA NASILJA U PORODICI

Tixhja 1 1536x1152.jpg

U okviru projekta „Zajedno do nulte tolerancije nasilje nad ženama“ uz podršku Ministarstva rada i socijalnog staranja, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja u Ulcinju organizovao je sastanak sa predstavnicima relevantnih institucija koje se bave zaštitom žena i djece žrtava nasilja.

Učesnici su upoznati sa radom SOS telefona i aktivnostima projekta. Definisane su zajedničke aktivnosti u budućnosti, način saradnje u rješavanju pojedinačnih slučajeva nasilja i prioritetne oblasti djelovanja.

Tixhja 2.jpg

Direktorica  SOS telefona Hatidža Neljaj kazala je da je saradnja sa nadležnim institucijama iz dana u dan na sve boljem nivou, što omogućava da se predmeti rješavaju na zakonski još profesionalniji način, ubrzaju sudske rasprave i da žrtve nasilja imaju mnogo veće povjerenje u institucije sistema.

“Razgovaralo se i o iskustvima, poteškoćama i primjerima dobre prakse tokom implementacije Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i Krivičnog zakona”, dodala je Neljaj.

Dijeljeni su informativno-edukativni materijali, lifleti, posteri, brošure pod nazivom “PUT DO SIGURNOSTI” – MEHANIZMI ZAŠTITE OD NASILJA U PORODICI, štampani  na dva jezika, koji će takođe biti distribuirani žrtvama nasilja kako bi ih informisali o njihovim pravima.

 

Preuzeto sa: SOS Telefon: MULTIDISCIPLINARNI SASTANAK ZA EFIKASNIJE RJEŠAVANJE SLUČAJEVA NASILJA U PORODICI - Ulcinj info (ul-info.com)

Gostovanje rukovoditeljke u PJ Ulcinj na temu zaštita i promovisanje prava roma i egipćana u Crnogorskom društvu

Mbrojtja dhe promovimi i të drejtave të romve dhe egjiptianve në shoqërinë malazeze

 

Marina Kastrati scaled 562024 1613

Drejtoresha  e Qendres per  Pune Sociale ne Ulqin, Marina Kastrati, duke folur ne emisionin Mbrojtja  dhe promovimi i të drejtave të pakicës rome dhe egjiptiane në shoqërinë malazeze tha se Qendra për punë sociale,  punon intensivisht  në  përmiresimin e  mirëqenijes  sociale  dhe ekonomike të komunitetit rom dhe egjiptian. Ajo theksoi  se instituicioni qe drejton  prej kohësh ka fokusuar aktivitetin e vet në disa  komponente kryesore, siç është përkujdesja sociale, ndihma në edukimin e fëmijeve të këtij komuniteti, asistena sociale, angazhimi për  përmiresimin e jetesës, kompensimet  e fëmijeve dhe të moshuarve etj.  Bashkëbisedusja jonë nenvizon se bashkepunimi  i frytshëm me institucionet e tjera  është parakusht  për përmirësimin e  të gjitha  problemeve të lartëpermendura  dhe se Qendra  angazhohet  që ky bashkepunim  të jetë në nivelin e duhur.

 Preuzeto sa: Mbrojtja dhe promovimi i të drejtave të romve dhe egjiptianve në shoqërinë malazeze – Radio Elita (elitaradio.me)

Danas je pedagoskinja OS "Mrkojevici", Andjelija Babic posjetila Centar za socijalni rad za Opstine Bar i Ulcinj

952024 2010

Danas je pedagoskinja OS "Mrkojevici", Andjelija Babic, posjetila Centar za socijalni rad za Opstine Bar i Ulcinj.

Ovom sastanku, prisustvovali su direktorica ustanove i voditelji slucaja Sluzbe za djecu i mlade.

Tema ovog sastanka bile su aktuelne situacije sa kojima se susrecu u radu profesionalci iz obrazovnih ustanova, kao i situacije kada je potrebno ukljuciti ili obavjestiti Centar za socijalni rad. Tako se govorilo o zanemarivanju u oblasti obrazovanja, kao i o problemima prilagodjavanja kod djece, koji nerijetko prerastaju u asocijalno ponasanje.

Ovakav sastanak, jedan je jos u nizu odrzanih, koji za cilj imaju saradnju u cilju zajednickog djelovanja.

Jačanje kapaciteta lokalnih službenika

Radionica naslovna

 

Danas je u Velikoj Sali SO Bar organizovana radionica na temu “Jačanje kapaciteta lokalnih službenika raznih javnih institucija za rad sa mladima”, pod pokroviteljstvom Opštine Bar, Sekreterijata za sport i mlade i Centra za socijalni rad Bar i Ulcinj.

Radionici je prisustvovalo dvadesetak službenika iz više institucija sa područja Bara.

 

Radionca dva

 

Kroz kreativne vježbe i produktivne razgovore, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa stilovima komunikacije, pojmom, vrstom, uzrocima i načinima za mirno rješavanje konflikata.

Posebna pažnja je posvećena aktivnom slušanju, jer je to osnov svake dobre komunikacije.

Učesnici su aktivno razmjenjivali iskustva. Kroz praktične primjere demonstrirano je unapređenje komunikacionih vještina koje će primjenjivati u svakodnevnom radu sa mladima.

 

Radionica 1024x768

 

Radionicu je vodila Milena Leković, psihološkinja u JU Centar zasocijalni rad Bar i Ulcinj.

Ona je zahvalila organizatorima i izrazila zadovoljstvo što su učesnici aktivno učestvovali u razmjeni znanja, na lijepom druženju i prijatnoj atmosferi.

Marina Stojanović je ispred  opštinskog Sekretarijata za sport i mlade kazala da aktivno rade na realizaciji mnogobrojnih aktivnosti koje se odnose na mlade ljude. „Današnja aktivnost je organizovana za službenike, kako bismo predstavili mehanizme i načine za osnaživanje mladih i omogućili im da usavrše vještine koje su bitne u radu sa njima“.

Preuzeto sa: Jačanje kapaciteta lokalnih službenika (barinfo.me)

ULCINJ - Centar za socijalni rad: UZ PODRŠKU PRIVREDNIKA OPREMLJENA POSEBNA PROSTORIJA

194242108

U prostorijama Centra za socijalni rad – Područna jedinica Ulcinj u petak je uz pomoć humanih ljudi, donatora (privrednika) iz opštine Ulcinj, adaptirana posebna prostorija koja će se koristiti za kontaktiranje djece sa roditeljima, a u kontrolisanim uslovima.
 
Ovo je prva područna jedinica na teritoriji ove države koja je opremila prostor za ove namjene.
 
Kontakti u kontrolisanim uslovima sprovode se shodno odluci suda, uz nadzor stručnih radnika Centra za socijalni rad.
 
Ovakva viđanja se organizuju kada jedan od roditelja, najčešće otac, nije vidio dijete od rođenja ili po nekoliko godina. Ovakva mjera izriče se i u situacijama kada postoji opasnost od negativnog uticaja jednog roditelja na dijete.
 
1942421022
 
Prostor za rad sa porodicom i kontakti roditelja i djece potrebno je da budu naročito prilagođen djeci (child friendly) kako bi se postigla topla i intimna atmosfera, a u cilju prevazilaženja njihovog straha i odbojnosti koju izaziva stroga i formalna atmosfera Centra za socijalni rad.
 
Organ starateljstva dužan je da svim raspoloživim sredstvima nastoji da se navedeno pravo realizuje, naročito u okolnostima gdje postoji razdvojen život djeteta od jednog roditelja (uslijed objektivnih okolnosti) i ukoliko drugi roditelj ometa navedeno viđanje.
 
U postupcima održavanja ličnih odnosa djeteta sa roditeljem u kontrolisanim uslovima najvažnije je dostizanje pozitivne funkcionalne relacije između roditelja i djeteta i unapređenje roditeljskih relacija, što omogućava pravilan razvoj djeteta i stalnost u održavanju bliskosti sa roditeljem.
 
Važnost kontakta roditelja i bliskih srodnika sa kojima dijete ne živi od ključne je važnosti od ranog uzrasta, kako bi se izgrađivali bliski odnosi pripadanja i afektivne povezanost bitnih  za razvoj pojedinca i kasnije međuljudske odnose u odraslom dobu.
 
Ovaj lijepo i pažljivo opremljeni prostor će se, između ostalog, koristiti za odvijanje razgovora između stručnih radnika u Područnoj jedinici Ulcinj i djeteta, kao i za kontakt djeteta i roditelja sa kojim ne živi.
 
1942421083435
 
 
Ovom prilikom JU Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj izražava zahvalnost sledećim donatorima:
 
1. Xhelal Myrtja -“Veterinaria&Co”,
 
2. Ardian Elezović -“Macao Beach”,
 
3. Džavid Hodžić -“Miami Beach”,
 
4. Marko Škrelja -“Giovanni trade”,
 
5. Arti Rexha -“Cabo Beach”,
 
6. Pero Delić-“Dely Tours”,
 
7. Albert Kastrati-“Adriatica Brothers”.
 
Direktorica Centra se ovim putem zahvaljuje i kolegama iz Područne jedinice Ulcinj, koji su nesebično pomogli u opremanju ove prostorije.
 
 

Simpozijum - Autizam

1442024 0947

Dana 13.04.2024.godine u Velikoj sali Skupštine Opštine Ulcinj, direktorica Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, Biljana Pajović, uzela je učešće na drugom simpozijumu "Autizam", kao jedan od predavača. 

Gospođa Pajović je učesnike simpozijuma upoznala sa ulogom Centra za socijalni rad u radu sa djecom i porodicama djece sa autizmom. Predstavila je svoje iskustvo u radu sa djecom i porodicama, dostupnim uslugama i uslugama koje nedostaju u lokalnoj zajednici. Ukazala je i na značaj psihosocijalne podrške i predstavila materijalna davanja iz oblasti iz socijalne i dječije zaštite, koja mogu ostvariti djeca, t.j. roditelji/staratelji djece iz spektra autizma.

Predavači na ovom simpozijumu bili su dr Agron Ibrahimi, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, Vlora Duraku Kurti pedijatar, Božidar Drecun, direktor Centra za dnevni boravak Cetinje, Anita Marić, logoped- Zavod za školstvo Crne Gore, Fatjona Geci, direktorica Centra za Autizam " Fluturo per jeten" Tetovo, Blerina Shehu Lala, roditelj djeteta sa spektrom autizma - Tirana, Melinda Zaganjor, majka djeteta, korisnika Dnevnog centra "Sirena ", Enkleida Mataj, direktorica Specijalne škole " 3 Dhjetori" i Elona Hoxha Gjika", menadžerka Centra "Lumturo Dhimbjen" - Tirana.

Na simpozijumu razgovaralo se na temu funkcionisanja Dnevnih centara u Crnoj Gori, rane intervencije, izazovima roditeljima iz ugla roditelja djece sa spektrom autizma, takođe uticaju raznih radionica-muzickih, kreativnih i adolescentnog doba djece sa autizmom i dr.

Posjeta učenika Srednje stručne škole iz Bara Centru za socijalni rad Bar

Dana 20.03.2024. godine, prostorije Centra za socijalni rad Bar, posjetili su učenici drugog i trećeg razreda Srednje stručne škole u Baru, zajedno sa predstavnicom ustanove, profesoricom Milicom Nikocevic. 

Povod ovakvog susreta učenika sa stručnim radnicima Centra za socijalni rad, socijalnim radnicima bilo je obilježavanje Međunarodnog dana socijalnog rada.

Tom prilikom, učenici, koji u budućnosti sebe vide u djelovanju u društveno - humanističkim oblastima rada, imali su priliku da čuju preporuke, iskustva i načine na kojima je koncipiran angažman socijalnog radnika u Centru i njihov doprinos boljitku zajednice. 

Osnovni zadatak Centra za socijalni rad je sačuvati porodicu zdravom i sigurnom

Danas se obilježava Međunarodni dan socijalnog rada. Tim povodom gošće emisije “Sunčanom stranom ulice” Radio Bara bile su socijalne radnice Jadranka Dragović, Džanela Kadić i Azra Čindrak. Živjeti dobro i dostojanstveno u zdravom i sigurnom okruženju temeljno je pravo svake osobe nezavisno od njenog pola, životne dobi, kulturnih i drugih obilježja. Propagiranje i zaštita ljudskih prava i socijalne pravde osnovna je uloga socijalnih radnika u cijelom svijetu. Često se može čuti da je savremeno doba obilježeno jakim ekološkim, ekonomskim, socijalnim i drugim promjenama, pa je tako i vrijeme velikih izazova za socijalne radnike, koje možemo nazvati i profesionalnim pomagačima. Sve ovo sigurno utiče da ta borba nosi i teret velike društvene odgovornosti. Gošće Radio Bara govorile su o preporukama, načinu kako je koncipiran angažman socijalnog radnika u Centru za socijalni rad Bar i da li njihovo zalaganje vidljivo doprinosi boljitku zajednice.

RB/BI: Kako ste se odlučili da se obrazujete za socijalnog radnika i kako je tekao Vaš profesionalni razvojni put?

Dragović: Neposredno prije mog opredjeljenja, odabira ovog poziva, prije jedanaest godina, naišla sam na nepodržavajući stav, pomalo stereotipan, kada se govorilo o profesiji socijalnog rada i interpretaciji okoline o zadacima koje rade –“oni” socijalni radnici. Tada, iako je postojala još jedna opcija, srodna struci socijalnog rada, moj odabir je, ipak, bio socijalni rad. Sada, nakon završetka studija, rada u različitim oblastima socijalnog rada, humanitarnim organizacijama, javnim ustanovama, mogu da kažem da je to bio pravi izbor, jer je pružena sveobuhvatna podrška osobi koja je zaista treba, neprocjenjiva, kako za rad, tako i za privatni život osobe koja je pruža.

jadranka Dragovicc

RB/BI: Koje su sve obaveze sa kojima se srijećete i koje aktivnosti karakterišu radni angažman socijalnog radnika?

Dragović: Nerijetko se stiče utisak da je ova struka najviše prepoznata u okviru rada u centrima za socijalni rad. Međutim, značaj našeg poziva u Centru je možda izazovan, odgovoran, ali nikako nije jedini kao takav. Potreba postoji, da struka bude prepoznatljiva u društvu, da budemo uključeni u rad više intitucija, koje uključuju obrazovno – vaspitne ustanove, zdravstve ustanove, kao i druge organizacije kojima smo potrebni.

dzanela kadic

Kadić: Socijalni rad se može primjenjivati u svim područjima ljudskog života, a posebno u području socijalne zaštite, odgoja i obrazovanja, zdravstva, pravosuđa, lokalne uprave, civilnog društva, vjerskih i humanitarnih zajednica i drugim djelatnostima. Ovo sve govori o mogućnosti da naša struka nađe put do svih onih kategorija lica kojima smo potrebni. Socijalni radnici su najčešće zaposleni u javnim ustanovama, ali sve više i u organizacijama civilnog društva uključenima u rad sa pojedincima i grupama koje prolaze kroz različite životne poteškoće. Od najranijeg djetinstva, roditeljstva, adolescencije, braka, porodice, starosti, u svim životnim razdobljima, postoji potreba za podrškom, uslugama u slučajevima nepovoljnim za čovjeka sa kojim se može susresti.

Azra Ccindrak

Čindrak: Socijalni radnici imaju različite uloge i obaveze s obzirom na neke primarne ciljeve profesije kao što su unapređenje kvalitete života, razvoj punog potencijala svakog pojedinca, porodice, grupe i zajednica u društvu. U radu sa ljudima, pruža se niz usluga i koordinacija sa drugim profesijama srodnih našoj, kako bi se obezbjedila adekvatna vrsta podrške. Pružajući usluge, ne nastupa se odmah represivnim mjerama, osim u slučaju evidentne potrebe, već radu sa pojedincem i porodicom. Sam socijalni radnik, predstavlja jednu slagalicu u sistemu koja je uvijek potrebna, kako bi se uz sve ostale srodne struke, pružila sveobuhvatna podrška.

centar za soc rad 3

 

RB/BI: Posljednjih godina fokus djelovanja centara za socijalni rad stavljen je na zaštitu djece i porodice. Kako u tom pravcu djelujete?

Dragović: Značajnu ulogu socijalni radnici imaju u području zaštite djece i porodice koje su suočene sa poteškoćama izazvanim stresom, porodičnim nasiljem, narušenim porodičnim odnosima (u slučaju brakorazvodnih parnica) teškoćama roditelja u vaspitanju i odgoju djece. Socijalni radnici imaju veliku ulogu, jer u vremenu u kojem živimo nailazimo na poremećene sisteme vrijednosti. Porodica je bila osnovna ćelija društva, ali usljed pojave brojnih otežavajućih faktora koji joj narušavaju stabilnost, ona slabi, pa dolazi do disfunkcionalnosti. Otuda proizilaze naši radni zadaci i potreba da se, na prvom mjestu, zaštite djeca. U cilju zbrinjavanja djece lišene roditeljskog staranja i djece čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama, Centar za socijalni rad određuje jedan od oblika zaštite -starateljstvo, hraniteljstvo, usvojenje, institucionalni smještaj. To možda predstavlja, ujedno i najjači izazov sa kojima se susrećemo u radu. Napominjem da se svi ovi oblicizaštite djece primjenjuju tek kada se iscrpe sve druge tehnike pomoći i kada nijedna od opcija kopje imamo na raspolaganju nije prihvatljiva za dijete u datom trenutku.

centar za soc rad 5

 

Kadić: U dobu adolescencije, u burnom razvojnom dobu, kada dolazi po povišenog uticaja vršnjačkog okruženja, a opadajućeg uticaja roditelja koji vaspitavaju i brinu o djetetu, dolazi do pojave društveno neprihvatljivih oblika ponašanja. Socijalni radnik, u tom domenu, može da učini da se na vrijeme, uz rad sa porodicom i djetetom, pruži adekvatna podrška uz sve ostale vrste usluga i savjetodavni rad, kako bi se prevenirali dalji prestupi u ponašanju. Takođe, važno je da socijalni radnik djeluje po načelima struke, da bude požrtvovan, posvećen, podržavajuć. Isto tako, naša struka, kako sa sobom nosi brojne izazove, nije svemoguća, ali je bitno nastojati da se sprovede do kraja podrška i pomoć.

dzanela i Azra

 

RB/BI: Sa koji se još izazovima u radu suočavate i šta vam najteže pada?

Dragović: Najteže je suočavanje sa stresnim porodičnim situacijama. Čovjek se nikada ne može navići i postati imun na nedaće sa kojima se jedna porodica može suočiti. Najveći izazov je rad sa djecom suočenom sa teškom situacijom i odabir načina da im se pomogne. Intencija je da budemo prepoznati kao pomagači, a ne kao osobe koje hoće da naruše i ugroze porodicu. Mi ne želimo da “otmemo” dijete iz prirodnog (porodičnog) okruženja, već da pomognemo djetetu i osnažimo familiju. Tek ukoliko se iscrpe sve mogućnosti, u slučaju kada ne postoji nijedno drugo rješenje, nastupaju represivne mjere.

centar za soc rad intervju 7

 

Čindrak: Iz ugla jednog socijalnog radnika, mogu reći da je izazov sa kojim sam se susrela, pronalazak adekvatnog oblika zaštite za djecu bez roditeljskog staranja ili sa neadekvatnim staranjem, napuštenu djecu kojima je potrebno pružiti uslugu toplinu porodičnog doma, obezbjeđivanje osjećaja sigurnosti, ljubavi, prihvatanja. To mogu naći u hraniteljskim porodicama, koje uvijek budu rješenje ili opcija, prije nego institucionalni smještaj. Socijalni radnik treba da predstavlja oslonac, podršku, koji uz timski rad i podršku nalazi put kojim nekog prati, zbrinjava, podržava.

centar za soc rad 6 1

 

RB/BI: Centar za socijalni rad od danas organizuje Dane otvorenih vrata za srednjoškolce koji mogu posjetiti vaše prostorije i upoznati se sa aktivnostima Centra.

Dragović: Voljela bih da mladi ljudi koji sebe u budućnosti vide kao socijalnog radnika ili u nekoj srodnoj profesiji, da nas posjete tokom Nedjelje socijalnog rada, od 13 do 14 sati.

Preuzeto sa: Osnovni zadatak Centra za socijalni rad je sačuvati porodicu zdravom i sigurnom (barinfo.me)

Pogledaj još novosti - Bar i Ulcinj